VOLEI (DIVIZIA A1) - Știința Explorări organizează un nou turneu

Al doilea turneu al Diviziei A1 programat în Baia Mare.

VOLEI (DIVIZIA A1) - Știința Explorări organizează un nou turneu

Sala polivalentă din Baia Mare găzduiește, în perioada 11-13 februarie, turneul II al Grupei 4 din cadrul Diviziei A1 de volei masculin. Alături de Știința Explorări (locul 8, 12p) mai participă CS Unirea Dej (locul 6, 17p) și CS Dinamo București (locul 5, 21 p), ultima echipă fiind proaspăta câștigătoare a Cupei României. Din cauza pandemiei de coronavirus, meciurile se vor disputa fără spectatori.

Programul turneului:

- joi, 11 februarie (ora 18): Știința Explorări Baia Mare - Unirea Dej;

- vineri, 12 februarie (ora 17): Unirea Dej - Dinamo București;

- sâmbătă, 13 februarie (ora 18): Știința Explorări - Dinamo București.

Partidele vor fi arbitrate de clujenii Nicolae Cristea și Tudor Pop. Observator FRV va fi Marian Stoica (București).

Știința Explorări are ca obiectiv pentru acest turneu obținerea unei victorii, care să o mențină pe locul 8 al clasamentului.

Programul celorlalte meciuri:

- Zalău (Grupa 1): SCM Zalău – SCM Craiova (vineri, 12 februarie, ora 18); SCMU Craiova – CS Universitatea Cluj-Napoca (sâmbătă, 13 februarie, ora 18); SCM Zalău – CS Universitatea Cluj-Napoca (duminică, 14 februarie, ora 18). Arbitrează: Bogdan Stoica și Benone Vișan (București). Observator FRV: Traian Marinescu (București).

- București (Grupa 2): CSU Știința București – CS UV Timișoara (sâmbătă, 13 februarie). Arbitrează: Georgiana Gurguiatu și Andrei Dan (București). Observator FRV: Marian Păușescu (București).

- Galați (Grupa 3): CSM Arcada Galați – CSA Steaua București (vineri, 12 februarie, ora 15, TVR 3); CSA Steaua București – CSU Brașov (sâmbătă, 13 februarie, ora 18.30); CSM Arcada Galați – CSU Brașov (duminică, 14 februarie, ora 11). Arbitrează: Alin Mateizer (Ploiești) și Cristian Oatu (Piatra Neamț). Observator FRV: Gheorghe Popescu (București).

 Clasament

  1. Galați         12 11 1        34-5  33p
  2. Steaua      12 10 2        31-15 28p
  3. Zalău         12 9  3        29-10 28p
  4. Craiova      11 8  3        29-10 26p
  5. Dinamo      12 7  5        24-18 21p
  6. Dej             12 6  6        19-23 17p
  7. Cluj            12 6  6        21-22 16p
  8. Explorări    12 4  8        15-25 12p
  9. Știința        12 4  8        15-25 11p
  10. Timișoara  12 1 11          4-33   3p
  11. Brașov       11 0 11          0-33  0p

M. S.