VICTORIE CU REPETIȚIE - CS Minaur s-a calificat în semifinalele EHF European League!

Performanță remarcabilă înregistrată de echipa de handbal feminin CS Minaur.

CS Minaur a câștigat duelul românesc din sferturile de finală ale EHF European League. Băimărencele au ajuns în semifinalele competiției după ce au învins de două ori HC Dunărea Brăila.

Calificarea a fost decisă încă din meciul tur, disputat acum o săptămână la Brăila, când CS Minaur s-a impus cu 31-24 (12-12).

Manșa a doua, disputată azi în sala Lascăr Pană a fost mult mai echilibrată, dar până la urmă echipa mai valoroasă a câștigat din nou. Brăilencele au fost minute bune în avantaj, mai ales în prima repriză, dar nu au lăsat niciun moment impresia că ar putea întoarce soarta calificării. Chiar dacă nu au jucat la potențialul lor maxim, băimărencele au câștigat până la urmă fără prea mari emoții.

CS Minaur Baia Mare - HC Dunărea Brăila 27-25 (13-14)

CS Minaur: Idehn (8 intervenții), Enache (5) – Lavko 4 (1 din 7m), Burlachenko, Blohm 3, Tănasie 1, De Souza, Laslo 4, Araujo 2, Kovacevic 7, Fujita 1, A. Popa 1, Polocoșer 1, Borș. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Dunărea Brăila: Șerban (10 intervenții), Nenezic (3) - Udriștioiu 5, Bucur-Szucs, Safta 1, Milic, Kanaval 6, Czeczi 3, Zamfirescu 4, Tamires Araujo 2, Dmitrovic 4 (1 din 7m). Antrenori: Neven Hrupec, Sorinel Meca.

Aruncări de la 7m: 2-1 (transformate 1-1, a ratat A. Popa). Minute de eliminare: 4-6. Milic (Dunărea) a văzut cartonașul în min. 43 după trei eliminări de două minute.