SE CUNOSC FINALISTELE - Cristina Năstase și Simona Stancu au condus cel mai frumos meci de la Campionatul European

Campionatul European de handbal feminin se încheie duminică, 20 decembrie.

Franța și Norvegia se vor întâlni în finala Campionatului European de handbal feminin care se desfășoară în Danemarca.

Franța a ajuns în ultimul act al competiției după ce a surclasat în prima semifinală Croația, cu 30-19 (15-5), și este gata să-și apere titlul european cucerit în 2018.

În cea de-a doua semifinală, Norvegia a învins echipa gazdă, Danemarca, cu 27-24 (10-13), la capătul celui mai frumos meci al actualei ediții a Campionatului European. Danemarca a jucat foarte bine în prima repriză, dar n-a mai putut să facă față în continuare ritmului impus de norvegience.

Partida a fost arbitrată impecabil de Cristina Năstase și Simona Stancu. Misiunea româncelor a fost ușurată mult de handbalistele celor două echipe, care au fost preocupate exclusiv de joc. C. Năstase și S. Stancu au acordat doar 5 aruncări de la 7 metri și au dictat doar 4 eliminări de 2 minute pe tot parcursul meciului!

În partida pentru locurile 5-6, Rusia (fără Ambros Martin pe bancă) a învins Olanda cu 30-27 (18-13).