LIGA FLORILOR - CS Minaur a învins Dacia Mioveni și rămâne pe locul 2 în clasament

Victorie logică obținută de CS Minaur.

Victorie logică obținută de CS Minaur în etapa a 12-a a Ligii Florilor, în fața echipei CS Mioveni 2012. Partida disputată în sala Traian din Râmnicu Vâlcea a fost neașteptat de echilibrată. Echipa antrenată de Gheorghe Covaciu, fosta glorie a echipei HC Minaur, a pus probleme băimărencelelor timp de 40 de minute după care CS Minaur a reușit să se desprindă în învingătoare.

CS Dacia Mioveni 2012 - CS Minaur Baia Mare 26-30 (16-16)

Dacia Mioveni: Nanu, S. Rus - Nițu, Preducă 1, I. Andrei 2, Lipară 3, Georgescu 5 (3 din 7m), Onicaș 3, D. Constantinescu, Șerban, Banciu 2, Tomescu, Cîrjan, Porohniuc, P. Toma 7, Boian 3. Antrenori: Gheorghe Covaciu și Daniel Gheorghe.

CS Minaur: Idehn, Enache - Lavko 4 (2 din 7m), Burlachenko 1, Blohm 2, De Souza, Laslo 8, Araujo 3, Kerekes 1, Kovacevic 8 (1 din 7m), Fujita, Seraficeanu 1, A. Popa 1, Tecar 1, Polocoșer. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Aruncări de la 7m: 5-4 / transformate 3-3. Au ratat: Georgescu, Banciu / Lavko. Minute de eliminare: 0-4

Au arbitrat: Diana Ciulei (Brașov) și Anamaria Stoia (București). Observator: Ioan Râpă (Timișoara).

În urma acestui succes, CS Minaur a acumulat 28 de puncte (din 11 meciuri) și rămâne pe locul 2 al clasamentului, la 6 puncte distanță de CSM București (34p, 12 meciuri), care a remizat azi surprinzător cu Universitatea Cluj (27-27).