LIGA 3 - CS Minaur a învins cu emoții, Progresul Șomcuta Mare a pierdut în min. 89

O victorie și o înfrângere pentru echipele din Maramureș care joacă în Liga 3.

Azi s-au disputat meciurile etapei a 12-a în Liga 3 la fotbal, în care CS Minaur a câștigat, iar Progresul Șomcuta Mare a pierdut.

CS Minaur a obținut cu mari emoții cele trei puncte în partida de pe teren propriu cu Someșul Dej. Oaspeții au condus cu 2-0 la pauză, dar băimărenii au întors rezultatul după pauză și au marcat golul victoriei în min. 84. Judecând după evoluția echipei din primele două partide din acest an, concluzia ar fi că antrenorul Vasile Miriuță mai are lucruri de pus la punct, pentru ca CS Minaur să arate ca o pretendentă autorizată la promovarea în Liga 2.

Progresul Șomcuta Mare a fost aproape de a obține un punct pe terenul formației Sportul Șimleu Silvaniei. Echipa antrenată de Cristian Bogdan a condus cu 1-0, din min. 51, dar a încasat în continuare două goluri, ultimul în min. 89, și a pierdut.

CS Minaur - Someșul Dej 3-2 (0-2). Au marcat: Bogdan Melinte (55, 73), Paul Nistor (83) / Alexandru Creciunesc (14), Stefan Visic (44 - 11m).

CS Minaur: Gudea - Core, A. Popa, Tînc, Szekely, Ofrim (46 B. Minteuan), Donca (46 Giurgiu), Nistor, V. Pop (46 Hațiegan), Melinte (78 Zaluschi), Al. Pop (90+3 R. Lupu). Antrenori Vasile Miriuță, Vlad Ungureanu și Marius Marian.

Sportul Șimleu Silvaniei - Progresul Șomcuta Mare 2-1 (0-0). Au marcat Gabriel Caba (67), Adelin Neaga (89) / Lorand Lang (51).

Progresul: Brumar - Pașca, Lang, D. Simion, Revesz, R. Lazăr, S. David (90+1 B. Bîrle), Bușică (85 Gherghel), Balmoș (80 Negrean), C. Tutuță, Zete. Antrenori Cristian Bogdan și Vlad Pop.