LIGA 2 - ACSF Recea vine cu un punct de la Timișoara și termină sezonul regular pe locul 14. Vezi cu cine va juca în play-out

ACSF Recea a pierdut un singur meci în acest an.

ACSF Recea a încheiat la egalitate, fără gol, ultimul meci jucat în sezonul regular al Ligii 2, în deplasare cu Ripensia Timișoara. Partida a fost relativ echilibrată, cu puține ocazii de gol, cei care au avut mai mult posesia migii fiind fotbaliștii antrenați de Florin Fabian.

Ripensia Timișoara - ACS Fotbal Comuna Recea 0-0

Ripensia: Dobre – A. Macrițchii, Rogac, Lalic (79 Fridrich), Gladun – Coulibaly, T. Călin (cpt.) – Al. Popovici (46 Tudorache), M. Ene (88 Al. Neagu), Piftor (60 V. Macrișchii) – Sokovic (88 Pădurariu). Rezerve neutilizate: Mikloș – Sturzu, Stoi. Antrenor: Cosmin Petruescu.

ACSF Recea: Răilean – B. Mendoza, Oiță, Burdeț, R. Ispas – Micaș (cpt.), Akhmatov – Măries (63 Brata), Fică, Văsălie (79 Bura) – M. Coman (89 Batin). Rezerve neutilizate: Bota – Jucan, Potcoavă, Chinde, Szecui, Balha. Antrenor: Florin Fabian.

În prima repriză am consemnat o singură ocazie importantă de gol, în min. 35, când mingea centrată pe jos de Rareș Ispas, de pe partea stângă, nu a fost ajunsă de Marius Coman, aflat la șase metri de poarta gazdelor.

În min. 62, Alexandru Mărieș a șutat periculos, de la 25 de metri, dar mingea a trecut puțin pe lângă poartă. Cinci minute mai târziu a urmat o execuție asemănătoare a lui Ciprian Brata și portarul timișorean Ștefan Dobre a respins mingea în corner.

Gazdele și-au creat prim ocazie importantă de a marca, abia în min. 78, când Alin Burdeț a pierdut nepermis o minge la 25 de metri de propria poartă. Mingea interceptată de timișoreni a ajuns până la urmă la Tudorache, dar jucătorul Ripensiei, aflat la 14 metri în interiorul careului oaspeților nu l-a putut învinge pe Dorian Răilean. Până la final, portarul echipei din Recea a mai intervenit încă o dată salutar, chiar în ultimul minut al prelungirilor, în fața lui V. Machrițchii.

- AFK Csikszereda Miercurea Ciuc - CSM Slatina 1-0 (1-0);

- AFC Dunărea 2005 Călărași - ACS Viitorul Pandurii Târgu Jiu 2-1 (1-1).

Echipele care vor juca în play-off 1. U Craiova 1948 (35p), 2. Dunărea Călărași (34p), 3. CS Mioveni (33p), 4. Rapid București (33p), 5. FK Csickszereda (32p), 6. ASU Poli Timișoara (32p).

Echipele care vor juca în play-out 7. Farul Constanța (32p), 8. Viitorul Pandurii Târgu Jiu (32p), 9. Petrolul Ploiești (31p), 10. Metaloglobus București (30p), 11. U Cluj (29p), 12. Gloria Buzău (26p), 13. Concordia Chiajna (24p), 14, ACSF Recea (23p), 15. Ripensia Timișoara (22p), 16. Unirea Slobozia (19p), 17. CSM Reșița (19p), 18. CSM Slatina (15p), 19. Pandurii Târgu Jiu (13p), 20. Aerostar Bacău (10p).

Echipele vor fi împărţite în cele două grupe, în conformitate cu locul ocupat la finalul sezonului regular, după cum urmează:

• Grupa A: locurile 7, 10, 11, 14, 15, 18, 19
  • Grupa B: locurile 8, 9, 12, 13, 16, 17, 20

Astfel, ACSF Recea va fi în grupă cu Farul Constanța, Metaloglobus București, U Cluj, Ripensia Timișoara, CSM Slatina și Pandurii Târgu Jiu.

În cadrul play-out-ului, în fiecare grupă se va disputa un singur joc între participante, rezultând astfel şase meciuri pentru fiecare formație. La finalul play-out-ului, vor retrograda locurile 6 și 7, iar cele două formații de pe locul 5 în cele două grupe vor juca un baraj în dublă manşă pentru menținerea în Liga 2.

Tragerea la sorţi a programului celor două faze, play-off şi play-out va avea loc luni, 29 martie, de la ora 11:00, la sediul Federaţiei Române de Fotbal.