DIVIZIA A1 - Știința Explorări nu a reușit să producă surpriza în fața Stelei

Știința Explorări a suferit o nouă înfrângere în campionatul Diviziei A1 de volei masculin.

Știința Explorări a întâlnit azi, la Zalău, Steaua București, cea mai în formă echipă din campionat. Băimărenii au pierdut meciul cu 3-1, dar, probabil, ar fi meritat să câștige încă un set.

Momentul psihologic al meciului s-a produs în setul 3, la scorul de 18-17 pentru Știința Explorări. În urma unei faze controversate arbitrul bucureștean Cosmin Tudorache a acordat punctul echipei Steaua. Băimărenii au protestat vehement și Sorin Dragomir a văzut cartonașul roșu, Steaua primind astfel încă un punct. În acest fel în loc de 19-17 pentru Explorări, cum probabil ar fi fost normal, scorul a devenit 19-18 pentru bucureșteni care, ulterior, și-au și adjudecat setul cu 25-20.

Steaua București - Știința Explorări Baia Mare 3-1 (-21, 16, 20, 16)

Steaua: Dumitru 3p (un as, un blocaj), N. Ghionea 11p (2 blocaje), Iftime 9p (un as, 2 blocaje), Matei 14p (un as, un blocaj), Ocunschi 7p (2 blocaje), Peța 7p (2 blocaje), Gavriz (libero). Au mai jucat: Bazaliuc 1p, Bontea 9p, Muscină. Antrenor Silviu Oancea.

Explorări: Răileanu 2p, Aldea 5p (2 ași), S. Dragomir 4p (un as), Cheagă 13p (un blocaj, un as), Sivășan-Pașca 6p (un as, 3 blocaje), Țuțea 13p (un blocaj), Crișan (libero). Au mai jucat; M. Talpă 1p, Catrina 1p, Zhelyazkov 2p, Badea. Antrenori: Marius Botea și Gheorghe Socaciu.

Au arbitrat: Cosmin Tudorache (București) și Tudor Pop (Cluj-Napoca). Observator FRV: Dinu Olăhuț (Baia Mare).