ANTRENAMENT PENTRU SÂMBĂTĂ - CS MINAUR a învins Activ Prahova Ploiești și s-a apropiat la 3 puncte de CSM București

Liga Florilor a ajuns la etapa a 14-a.

Azi, 30 martie, la Sfântu Gheorghe, au început partidele etapei a 14-a din Liga Florilor la handbal feminin. În prima partidă a rundei, CS Minaur a învins fără emoții pe CS Activ Prahova Ploiești, diferența de valoare dintre cele două echipe fiind foarte mare la această oră.

Ploieștencele au condus cu 5-2 și au dat tot ceea ce au putut în primele zece minute, la capătul cărora scorul a fost egal, 5-5. Apoi, lucrurile au reintrat în normal și lucrurile au decurs, liniștit, în favoarea băimărencelor care s-au impus la opt goluri diferență. CS Minaur a rulat tot lotul iar în echipă a revenit, după o lungă absență cauzată de o accidentare, și Angela Cioca (a marcat 3 goluri).

CS Activ Prahova Ploiești – CS Minaur Baia Mare 24-32 (10-15)

- Prahova Ploiești: Ana-Maria Inculeț, Ioana Paraschiv, Alexandra Popescu – Andra State, Mădălina Mureș 5, Valentina Leuștean 1, Ionela Leuștean 3, Cristina Crețu 1, Florina Popescu, Roxana Beșleagă 3, Ana-Maria {erban 8 (4 din 7m), Diana Lăscăteu 1, Oana Bucă, Cristiana Florea 1, Adina Panaite, Loredana Vârtic 1. Antrenori: Florin Ciupitu, Nicolae Nimu.

- CS Minaur: Filippa Idehn, Cristina Enake – Jelena Lavko 2, Yaroslava Burlachenko, Linn Blohm 2, Angela Cioca 3 (1 din 7m), Ana Maria Tănasie 2, Karoline De Souza, Cristina Laslo 5 (2 din 7m), Larissa Araujo 2, Eva Kerekes, Jovana Kovacevic 5, Asuka Fujita 2, Sonia Seraficeanu 5, Andreea Popa 4 (2 din 7m), Anca Polocoșer. Antrenori: Costică Buceschi, Magda Kovacs și Claudia Cetățeanu.

Au arbitrat: Georgiana Lungu și Mihaela Paraschiv (Piatra Neamț). Observator FRH: Gheorghe Bejinariu (Pitești).

Aruncări de la 7m: 5-7 (transformate 4-5, au ratat Crețu / Lavko, A. Popa). Minute de eliminare: 8-4.

În urma acestui rezultat, CS Minaur a acumulat 34 de puncte și va rămane pe locul 2 al clasamentului, indiferent de rezultatele celorlalte partide ale etapei. În plus, echipa antrenată de Costică Buceschi s-a apropiat la trei puncte de lidera clasamentului, CSM București, care nu joacă în această rundă.

Partida cu CS Activ Prahova Ploiești a reprezentat pentru CS Minaur un util antrenament pentru partida retur din sferturile EHF European League, cu HC Dunărea Brăila, programată sâmbătă, 3 aprilie (ora 13), în sala polivalentă “Lascăr Pană”. În prima manșă, băimărencele s-au impus, în deplasare, cu 31-24 (12-12).

În următoarea etapă a Ligii Florilor, ultima a turului, CS Minaur va întâlni echipa CSM Galați. Meciul este programat miercuri, 7 aprilie, în Sala polivalentă din București.